A hzipatika veszlyei
dr. Halmay Dra 2004.10.22. 13:27
A hzipatika veszlyei
1. rsz
A velnk l llatok – hozznk hasonlan – sajnos megbetegedhetnek. Jobb esetben csak enyhe lefolys dologrl van sz, mskor azonban kedvencnk a gazdi szmra ijeszt tneteket is produklhat. Az ember ilyenkor persze azonnal segteni prbl, s sokszor puszta j szndkbl azonnal valamilyen gygyszer utn nyl. J tudni azonban, hogy ami az embernek j, egyltalban nem biztos, hogy az llatnak is az. Egyes gygyszerekre llataink tlrzkenyen reaglhatnak, st, a mg egybknt hatsos szerek tladagolsval is elidzhetnk komoly mellkhatsokat.
Bizonyos tnetek htterben esetleg sokkal bonyolultabb krkp ll, mint gondolnnk. Csak hogy nhny pldt emltsnk: A fokozott vizeletrts oka nem csak hgyhlyaggyullads, hanem cukorbetegsg, mj- vagy vesebntalom, mhgyullads, stb. is lehet; a gyakori hnys az esetek egy rszben gyomor- blgyulladsra utalhat, de okozhatja valamelyik msik szerv megbetegedse is – s mg sorolhatnnk. Jobban tesszk, ha ilyenkor a j szndk kezelgets helyett a betegsg kidertse s a megfelel gygykezels rdekben szakemberhez fordulunk.
ltalnos j tancsknt teht elmondhat, hogy minden esetben, mieltt ntevkenyen gygyszert adnnk be kedvencnknek, krjk ki llatorvosunk tancst.
A kvetkezkben gygyszercsoportonknt sszefoglaljuk azokat a hatanyagokat, amelyek adsa ellenjavallt, vagy nagy krltekintst ignyel.
Lz- s fjdalomcsillaptk
· paracetamol: Nagyon sok ilyen hatanyag emberi gygyszer van forgalomban. Adsuk macsknak abszolt ellenjavallt a mrgezs veszlye miatt. Fulladst, hnyst, az arc vizenys beszrdst s a testhmrsklet nagyfok cskkenst idzheti el. Kutyk esetben is elfordult mr nemkvnatos mellkhats, gy adst jobb, ha elkerljk.
· acidum acetylsalicylicum (acetil-szalicilsav szrmazkok), phenylbutazon, ibuprofen, indometacin, meloxicam, naproxen, stb.: Ezek a hatanyagok az n. nem-szteroid gyulladscskkentk csoportjba tartoznak. ltalnos tulajdonsguk, hogy irritljk a gyomor- s blcsatornt, tladagolva, vagy elhzd ideig adva feklyt idzhetnek el. Macskban az acetil-szalicilsav szrmazkok lebomlsa klnsen lass, gy tl gyakori adsuk nem ajnlott. Kutyban s macskban ezen kvl a vrlemezkk funkcijt, ezltal a vralvadsi folyamatokat is befolysoljk. Tbbsgknek az adsa vesebetegsgben, szvbetegsgben nagy krltekintst ignyel.
· noraminophenazon: Ez az a hatanyag, amelyhez leggyakrabban fordulunk lz s fjdalom esetn. Az ezt tartalmaz szerek kevs mellkhatssal brnak, de az llatorvos utastsait itt is rdemes betartani. Ez a vegylet is irritlhatja a gyomor- s blnylkahrtyt, macskban esetenknt nylzst okozhat, hossz tvon pedig a fehrvrsejtek szmnak cskkenst, ezltal a vdekezrendszer gyenglst idzheti el.
Gygyszerek s hatanyagok az elforduls sorrendjben:
· paracetamol: pl. Coldrex, Panadol, Rubophen, Saridon
· acidum acetylsalicylicum (acetil-szalicilsav szrmazkok): pl Aspirin, Colfarit,Istopirin, Kalmopyrin
· phenylbutazon: Rheosolon
· ibuprofen: pl. Ibuprofen, Huma-Profen
· indometacin: pl. Indometacin
· melocicam: pl. Movalis
· naproxen: pl. Naprosyn
· noraminophenazon: pl Algopyrin, Novalgin, Quarelin
|